Результати 1 сесії оновлення програм для 5-9 класів з української мови та літератури
- Admin
- 25 мар. 2017 г.
- 3 мин. чтения

Опис ключових змін до проекту оновленої програми для 5-9 класів з української мови:
Звіт про роботу, виконану робочою групою з оновлення програми «Українська мова. 5-9 кл.»
Імплементовано компетентнісний підхід до навчання української мови в контексті положень «Нової української школи» згідно з Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти.
Створено проект пояснювальної записки до програми – визначено ієрархію цілей навчання, мету навчального предмета узгоджено із галузевою та освітньою.
До структури програми внесено зміни: мовну та мовленнєву змістові лінії синхронізовано. У мовленнєвій подано види роботи з використанням щойно вивчених мовних явищ (творчим роботам надано практичного спрямування).
Вилучено рубрики «Внутрішньопредметні зв’язки», «Міжпредметні зв’язки», «Культура мовлення» з метою уникнення дублювань.
Перерозподілено навчальні години на повторення вивченого в попередніх класах (розміщено їх перед окремими розділами).
Змінено послідовність тем у 5 класі з метою їх оптимізації і відповідно до вікових особливостей дітей (1.Лексикологія. 2.Будова слова. Орфографія. 3.Фонетика. Орфоепія. Орфографія. 4.Синтакис).
Спрощено формулювання тем мовної змістової лінії, зокрема мовленнєвознавчих понять.
Замінено в 5 класі тему «Частини мови» на «Текст. Речення, Слово» в розділі «Повторення вивченого в початкових класах».
Перенесено тему «Правопис слів іншомовного походження» з 5 до 6 класу.
З метою уникнення повторів у 5 класі розвантажено тему «Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних», у 8 класі вилучено тему «Види зв’язку в словосполученні», яку вивчають в 11 класі.
З метою розвантаження вилучено тему «Незакінчені речення» у 8 класі.
Спрощено мовну й мовленнєву змістові лінії: з програми 5 класу вилучено теми «Види речень за метою висловлення та інтонацією» (вивчені в початковій школі), «Стилі мовлення», переказ тексту наукового стилю, відгук про висловлення товариша, твір-оповідання про випадок із життя, відповідь на уроці в науковому стилі.
Мовленнєву змістову лінію урізноманітнено формами роботи, пов’язаними з інтересами школярів. Запропоновано орієнтовні актуальні тем до них (на вибір учителя). Додано цікавий для учнів вид письмової роботи - есе.
Осучаснено перелік запропонованих до вивчення ділових паперів (вилучено розписку та автобіографію).
Опис ключових змін до проекту оновленої програми 5-9 класів з української літератури:
Звіт робочої групи з оновлення програми «Українська література 5-9 класи»
Імплементовано компетентнісний підхід до навчання української літератури в контексті положень «Нової української школи» (2016) відповідно до Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1392, з урахуванням Державного стандарту початкової загальної освіти (Постанова Кабінету Міністрів України від 20. 04. 2011 № 462).
Створено проект пояснювальної записки до програми: мету базової загальної освіти, роль української літератури у формуванні ключових компетентностей, з’ясовано особливості запровадження наскрізних ліній «Екологічна безпека та сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров'я і безпека», «Підприємливість та фінансова грамотність», які відображають провідні соціально й особистісно значущі ідеї, що послідовно розкриваються у процесі навчання й виховання; спрогнозовано портрет випускника основної школи.
Запропонований «Новою українською школою» структурний компонент «Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів» укладено з урахуванням компетентнісного підходу до літературної освіти (на основі рубрики «Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів»).
Уведено рекомендаційні рубрики «Міжпредметні зв’язки», «Мистецький контекст» з метою надання вчителеві методичної допомоги під час вивчення програмових тем.
Здійснено частковий перерозподіл кількості годин на вивчення творів (зі збереженням структурних тематичних блоків чинної програми) (табл.1).
З урахуванням численних пропозицій у змісті програми запропоновано альтернативу під час вивчення тем (табл. 2), що дозволило осучаснити корпус програмових текстів новими авторами.
Оновлено список додаткової літератури для читання учнями 5-9 класів.
Унормовано (відповідно до специфіки тем та вікових особливостей учнів) перелік понять ізтеорії літератури: 5 клас (повість-казка (повторення); загадки, прислів’я та приказки (повторення); оповідання; ліричний герой), 6 клас (ліричний герой (повторення); притча; пригодницький твір; сюжет, його елементи; гумор, сатира, байка (повторення); алегорія; мораль; знято поняття віршові розміри, ямб, хорей), 9 клас (притча (повторення, поглиблення)).
Спрощено й відкориговано анотації до літературних тем, запропонованих до вивчення.
Вилучено вивчення напам’ять поезії Олега Ольжича / Олени Теліги (7 клас), байку Л. Глібова «Щука» (6 клас).