top of page

ПАМ’ЯТКА

«ЯК УБЕРЕГТИ ДИТИНУ ВІД "СИНЬОГО КИТА". 

ПОРАДИ ЩОДО ПРОТИДІЇ ГРУПАМ СМЕРТІ»

 

      Уже багато місяців поспіль у Мережі Інтернету, на телеканалах обговорюють підліткову гру “Синій кит”, або ж “Тихий дім”, “Море китів”, “Розбуди мене о 4:20”. У смертельної гри багато назв, але результат завжди однаковий – самогубство і зламані горем батьки, які не розуміють, що ж змусило дитину звести рахунки з життям.

     “Синій кит”, або ж “Тихий дім”, “Море китів” – це спільноти, зосереджені переважно у мережі «Вконтакте», розраховані на підлітків. Починається все з того, що їх адміністратори дають учасникам груп травматичні «завдання» – наприклад, свідомо порізати собі руки лезом, відзнявши усе це на відео. Кінцевою метою «гри» є доведення дитини до самогубства, яке вона також повинна зафіксувати на камеру.

       Окрім цього, діти почали долучатися до небезпечної гри під назвою «Зникни на 24 години», суть якої полягає в тому, що підліток повинен піти з дому та не давати про себе знати впродовж   доби, унаслідок чого в силу свого вікового розвитку можуть стати жертвами злочинів або ж бути втягнутими в злочинну діяльність, а також отримати тілесні ушкодження, несумісні з життям.

      Ще одна небезпечна гра серед підлітків називається "Біжи або помри". Її сутність у тому, що діти гуртуються біля проїжджої частини, перебігають дорогу перед автотранспортом та знімають все це на відео.

ШАНОВНІ БАТЬКИ!

       У підлітків є фантазія, що дорослий світ – це світ не для них і вони не можуть відчувати себе там щасливими. Ці групи підживлюють такого роду переживання, бо вони підтверджують фантазії та дають відповідь, як знайти вихід - за допомогою самогубства. Проаналізуйте своє доросле життя. Що чує та бачить ваша дитина в сім'ї? Чи сповнене ваше доросле життя приємними враженнями та емоціями, чи це таке життя, яке може бажати ваша дитина? Тому що яскраве та насичене життя дорослих – це перша альтернатива смерті.         Коли батьки розуміють, що дитині загрожує небезпека із соцмереж, на яку вони не можуть вплинути, вони починають панікувати. Але перше, що потрібно зробити в даній ситуації – спробувати заспокоїтися, але при цьому не втрачати пильності. Наразі звучать поради повністю заборонити дітям доступ до інтернету та спілкування у соцмережах. Насправді це дуже небезпечний шлях, тому що, коли дорослі діють у рамках заборон та обмежень, це викликає дух протиріччя у дитини та може спровокувати зворотній ефект. Інколи налякані батьки ставлять дитині пряме запитання: "Чи ти знаєш щось про ці групи?" Таким чином ви самі даєте дитині установку зайти до даної групи. Краще поставити запитання таким чином: "Чи ти знаєш, що існують ігри, які виходять за межі віртуальної реальності та переходять у життя? Як ти до цього ставишся? Чи знаєш ти, що у світі є люди, які не бажають тобі добра та хочуть, щоб з тобою трапилося щось погане? Як ти ставишся до таких людей?" Дітей, які ставили в тих соцмережах питання: "Хто ви та навіщо вам це потрібно?" - одразу виключали з подібних груп. Це – критичне мислення. Поспостерігайте за своєю дитиною. Чи вміє вона говорити "ні", чи вміє відстоювати свою думку? Дитина, у якої розвинене критичне мислення, не сприймає на віру все, що відбувається навколо. Якщо батьки звикли підкорювати собі дитину, то це може підштовхнути її підкорюватися й іншим дорослим людям. Якщо ви побачили, що дитина зацікавилася подібними групами, це означає, що в сім'ї щось відбувається не так. Приділіть цьому час та увагу. Прямо цього ж вечора візьміть альбом із вашими сімейними фотографіями, подивіться їх разом. Укотре нагадайте дитині, наскільки ви раді, що вона з'явилася у вашому житті, не лінуйтеся говорити дитині про те, як сильно ви її любите. І хоча дорослим часто здається, що дитині все одно, що кажуть батьки – це не так. Підлітки дуже прив'язані до батьків, хоча часто вони цього не показують. Улаштуйте сімейний відпочинок, запросіть друзів дитини у гості, подаруйте їй радісне та насичене життя у дійсності. Для підлітка важливо мати можливість вдома дати вихід складним почуттям. Дайте йому можливість бути вдома злим, агресивним, знервованим та роздратованим. Йому важливо розуміти, що вдома його сприймають та розуміють будь-яким. Абсолютно всі підлітки фантазують про смерть. Тому що у підлітковому віці нормально переживається цей страх. Якщо дитину оточують люди, які розуміють її почуття, то цей страх проживається здорово та нормально.

     Дітей дуже цікавлять ці "заборонені" ігри, тому батькам необхідно вжити заходів щодо профілактики самогубства та попередження участі дітей у таких іграх, групах, спільнотах.

Рекомендації  оперативників кіберполіції батькам підлітків:

1. Провести бесіди з дітьми щодо необхідних правил поведінки під час відвідування соціальних мереж.

2. Роз'яснити небезпеку від розголошення власної персональної інформації – анкетних даних, місця проживання, навчання тощо.

3. Приділяти більше уваги психологічному стану дитини.

4. Перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень (порізів, малюнків). У разі їх виявлення – з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду у формі кита.

 5. Перевіряти облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт. Перевіряти вміст спілкування у приватних чатах.

6. У разі наявності підозрілих фактів не залишайтеся байдужими, а допоможіть дітям. Звертайтеся до психологів, поліцейських чи просто розмовляйте з дітьми.

7.  Звертати увагу на коло спілкування дитини.

 8. Намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями.

 9. Обов’язково контролювати те, які фото- та відеофайли знаходяться у гаджетах дитини.

10.  Встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.

Порада психолога

    Якщо раптом Ваша  дитина вже потрапила у «групу ризику», або, що гірше, почала грати, жорстока, груба перевірка соцмереж, щоденників, несподіваний огляд тіла дитини може лише поглибити прірву між батьками і підлітками. Згадайте себе у підлітковому віці – недоторканий особистий простір є абсолютно натуральною потребою в цей час. Тому вашим завданням є стати не суворим наглядачем, а другом, із яким можна буде поділитися хоча б часткою цього особистого.

    Врешті, будьте хитріші – замість наказу «задерти рукави», сходіть разом у басейн. Замість чатування під дверима о 4:20, повезіть дитину зустрічати світанок. Замість переживання і контролю – просто будьте поряд, будьте надійним тилом і дайте зрозуміти що дитина для вас важлива. Тільки без оцих всіх «я для тебе стараюся!», «це для твого ж добра» і т.д.

ГОЛОВНЕ – треба роз’яснити дітям, що насправді відбувається. Що зі смерті немає повернення. Що це не гра, це – вбивства, на яких заробляють дорослі злочинці.

      Водночас оперативники кіберполіції радять батькам та дітям при виявленні спроб шантажу зловмисниками – негайно повідомляти про такі факти до Департаменту кіберполіції (https://www.cybercrime.gov.ua (цілодобово) або за телефоном гарячої лінії (044) 374-37-21 (з 8:45 до 19:30 в робочі дні). 

 

Будьте пильними та бережіть своїх дітей.

Пам’ятайте, що їхнє життя та здоров'я – у  Ваших руках!

 

 ІНСТРУКТАЖ

про попередження батьків щодо запобігання  участі учнів класу у суїцидальних  іграх «Синій кит» або ж «Тихий дім», «Море китів», «Розбуди мене о 4:20» і  смертельно небезпечних «Зникни на 24 години», «Біжи або помри».

bottom of page