top of page

ОПРИШКІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ  ШКОЛА І – Ш СТУПЕНІВ ГЛОБИНСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

                                               ( Історична довідка )

 

      З історичних джерел  відомо, що 110  років тому, у  1889 році  при новій Благовіщенській церкві  в селі Опришки  була  церковнопарафіяльна  початкова школа. Підпорядковувалася школа  парафіяльній училищній раді Синоду.

      Ця школа була  на 2  класи . Термін навчання тривав від року  до чотирьох в період, коли не було роботи у полі. Навчання проходило  на церковно слов’янській мові. За підручники служили такі книги як граматика, часослов, псалтир, молитовник.

      У 1913-1915 роках на кошти земства була збудована цегляна школа на чотири  класні кімнати, коридор і дві квартири для вчителів. Школа знаходилась на розі, через дорогу між  приміщенням теперішньої школи і садибою Дідусенко Віри Захарівни. Це приміщення було зруйноване в роки  Другої світової війни, спалене  фашистами  при відступі у 1943 році, а  стіни  зруйнованої будівлі опришківці розібрали на власні потреби.

      Після війни учні навчалися у різних приміщеннях: старому клубі,  сільрадівській хаті, приміщенні  біля сучасної лікарні ( на місці парку), на місці  між сучасною школою та пришкільним  будинком для вчителів, у хаті  біля  сучасного гаража, у дитячому садку. Їдальня була у старій хаті Бугайця Григорія Олексійовича. Приміщення опалювалися соломою, хмизом, пізніше вугіллям.

      Діти Битакового Озера та Мар’їного навчалися у початкових школах за місцем проживання.

      У окремі роки після війни Опришківська школа мала статус і семирічки, і восьмирічки, і навіть початкової.

      З  1 вересня 1969 року учні та педагогічний колектив Опришківської  8 – річної школи починає працювати у новому 2- х  поверховому приміщенні  із спортзалом.

      У холодну пору року при школі працював пришкільний інтернат для  учнів з Битакового Озера та  Мар’їного.

     Школу та пришкільний інтернат будувала з 1967 року по 1969 рік бригада будівельників із Закарпаття. У підсобних роботах допомагали старші учні та вчителі. Ініціатором і керівником будівництва був  голова колгоспу Попов Павло Семенович.

     З відкриттям нового приміщення школи та пришкільного інтернату  були закриті початкові школи у Битаковому Озері та Мар’їному. Навчання дітей стало  здійснюватися тільки в Опришках.

     За 40 років школа випустила 18 випусків  8-ми  та 9-ти  річної   школи і 19  випусків середньої школи.

     У 1988 році  запроваджено навчання дітей з 6 – річного віку та  створює-

ться  Опришківська середня загальноосвітня школа  І – Ш ступенів з 11-річним терміном навчання.

     За  час роботи у школі працювали  директорами: Трушевський Василь Миколайович, після війни  Бугаєць Іван Якович, Аврамчук Василь Карпович.

     Нову школу  прийняв Лисак Іван Дмитрович, який вирізнявся з поміж інших великою вимогливістю. Директорував Іван Дмитрович до 1972 року. І сьогодні  Лисак  І.Д. серед кращих вчителів – істориків  району.

     З 1972 до 1977  року директором була Кошеленко  Любов Іванівна , вчителька російської  мови та літератури.

     З 1977 по 1980 рік директором школи працював  Коноваленко Володимир Іванович.

     Наймолодшим  директором  Опришківської школи був Лисенко Володимир Іванович. Він  прийняв школу у віці 22 років у 1980 році. Працював на цій  посаді до 1986 року. Зараз він директор  сусідньої Пирогівської  ЗОШ І-Ш ступенів.

     З 1986 по 1994 рік – школою керував Тригуб Олександр Іванович. З ним пов’язана комп’ютеризація школи, капітальний ремонт даху, опалювальної та водяної систем, переведення на навчання дітей з 6- річного віку та повну загальну освіту  -  школу І – Ш ступенів.

     З 1994 року директором школи працює Тригуб Ірина Вікторівна.

     Повагою і авторитетом серед учнів та  батьків користувалися вчителі Мар’їнської, Битаково- Озерської та Опришківської шкіл: Бухаловська  Євгенія, Губа Павло Прокопович, Аврамчук Марія Панасівна, Бугаєць  Степан, Криворучко Олексій Микитович, Дідусенко  Іван Йосипович, Козлов Володимир Степанович, Дідусенко Віра Захарівна, Сльота Наталка  Григорівна, Рокитна Олександра Олександрівна, Гордієнко Уляна  Степанівна. Сьогодні їх уже немає серед  нас, але пам’ять  про добрі справи і щедрі серця у нас і сьогодні.

    Добру згадку в серцях і душах своїх учнів залишили вчителі Мохонько Лідія Пантелеймонівна, Питленко Олена Панасівна, Безнос Марфа Лаврентіївна, Дяченко Неоніла Яківна, Дяченко Надія Петрівна, Магда Надія Гнатівна, Романюк Валентина Іванівна, Шевченко Людмила Петрівна, Жукова Світлана Іванівна, Шумейко Галина Михайлівна, Кропивна Катерина  Іванівна, Бугаєць  Людмила Леонідівна, Васюта Галина Михайлівна.

    З повною віддачею сили, енергії і знань працює теперішній педагогічний колектив школи, який нараховує  22  вчителі: 21  вчитель має вищу освіту, 1- середню спеціальну, п’ятеро - вищу кваліфікаційну категорію, сім – першу кваліфікаційну категорію. Звання учитель-методист присвоєно учителю історії Тригуб Ірині Вікторівні, «старший  учитель» має  вчитель  фізичного виховання  Васенко Олександр Олександрович. Учитель англійської мови Матвієць  Олександр Миколайович – лауреат Міжнародного фонду «Відродження»  ім. Джорджа Сороса, неодноразовий  переможець Всеукраїнського конкурсу вчителів англійської мови, автор підручників з англійської мови, ряду науково – популярних праць з історії та астрономії, вчитель-методист.

 У  одному  виступі неможливо згадати  декілька тисяч  опришківських, мар’їнських та битаковських  випускників, які торували дорогу до знань за останні  120 років, трудилися на благо Батьківщини  в різних галузях : освіті, науці,  культурі, медицині, промисловості, сільському господарстві. Але декого, особливо яскраві особистості,  згадаємо.

     У селах Опришки, Мар’їне, Битакове Озеро  народилися, виросли і вчилися:

      Вчені:

-         Комарецький О.І. -  заслужений лікар України, кавалер ордена Леніна;

-         Таранець Тимофій(1896-1941), ґрунтознавець;

-         Бугаєць Анатолій Васильович (1922-2001), кандидат історичних наук, полковник, військовий журналіст;

-         Шакун  Василь Іванович ( н.1947), доктор  юридичних  наук, професор, генерал – майор ;

-         Черепанов Іван Федорович (н.1946), кандидат історичних наук;

     -    Бугаєць Анатолій Олександрович (н.1939), кандидат  технічних наук,    генеральний директор Харківського заводу «Турбоатом» (1986-2006 рр..)

 

       Діячі мистецтв:

-         Дяченко Василь (1906-1942 рр..), музикознавець;

-         Таранець Олександр (1927-2000 рр..) співак, народний  артист України;

-         Вакуленко Василь ( н.1941 р.), художник;

-         Крицький  Микола (н. 1957 р.), художник.

 

   У  1987-1993 рр..  в Опришках жив і працював учителем музики та співів поет і самодіяльний композитор Козлов Володимир Степанович, переможець конкурсу видавництва «Дума мюзік»  (США) найбільш вдалих  українських пісень, які з особливою яскравістю передають мелодійність музики нашого народу.

    « Моє продовження у моїх учнях » – так можна сказати  про випускників школи , які пішли вчительською стежкою. Працювали  і працюють учителями  колишні випускники школи  Терещенко Лідія Захарівна, Козинець Поліна Іванівна, Мохонько Людмила Григорівна, Приходько  Зоя Іванівна, Голобородько Валентина Іванівна, Бугаєць Ганна Олексіївна, сестри Голобородько  Галина та Світлана, Синельник Сергій Васильович, Черненко Людмила Олексіївна, Дардак Наталія Петрівна,  Мартиненко Юлія Валеріївна, Шиловська Любов Леонідівна.

bottom of page